تلف کردن ایران سیاسی اسلامی جامعه اسلامی

تلف کردن: ایران سیاسی اسلامی جامعه اسلامی هاشمی رفسنجانی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی دلایل وفور جراحی‌های قشنگی در کشور عزیزمان ایران

در جامعه امروز ایران، مواردی متعدد از انجام جراحی‌های قشنگی بالأخص در بین زنان به چشم می‌خورد. ولی علت این‌همه نارضایتی از بدن خود چیست؟ محققی از کشورمان در مطا

دلایل وفور جراحی‌های قشنگی در کشور عزیزمان ایران

دلایل وفور جراحی های قشنگی در ایران

عبارات مهم : ایران

در جامعه امروز ایران، مواردی متعدد از انجام جراحی های قشنگی بالأخص در بین زنان به چشم می خورد. ولی علت این همه نارضایتی از بدن خود چیست؟ محققی از کشورمان در مطالعه ای پژوهشی، درصدد پاسخ به این سؤال برآمده است.

به گزارش ایسنا، تصور بدنی عبارت است از احساسات، ادراکات و افکاری که فرد از بدن خویش دارد و مواردی از قبیل ارزیابی جذابیت جسمی و عواطف مربوط به اندازه و شکل بدن را در برمی گیرد. این تصویر، از وقت تولد شکل گرفته و همان طور که فرد رشد می ­کند، طی مراحل زندگی اش عوض کردن می ­کند.

در این رابطه، زنان، نسبت به بدن و تصویر ذهنی آن بسیار حساس تر هستند و آموخته ­های دوران کودکی ممکن است در پیدایش تصور آن ها از بدنشان، عاملی تعیین­کننده باشد. تصور و چگونگی درک زنان از بدن خود، بر توانایی آن ها در برقراری ارتباط با دیگران و همچنین بر پاسخ­ هایی که دیگران به آن ها می­ دهند، تأثیر می­گذارد.

دلایل وفور جراحی‌های قشنگی در کشور عزیزمان ایران

نارضایتی از تصویر و تصور بدنی، گاهی منجر به این می شود که افراد و بالأخص زنان، تن و ظاهر طبیعی خود را به تیغ جراحان سپرده و در پی ظاهری تازه جهت خود باشند. ولی به طورکلی و به نظر متخصصین امر، وجود چنین نارضایتی هایی، در سطوح فردی و اجتماعی دارای پیامدهایی منفی هست. ازجمله این پیامدها می توان به مبتلا شدن به انواع اختلالات جسمی و روانی، اختلالات تغذیه، استفاده روزافزون از لوازم آرایشی، هزینه شدن پول، وقت و انرژی افراد جهت همانندسازی بدن خود با بدن ­های ایده آل به نمایش درآمده در رسانه­ ها، عوض کردن ذائقه فرهنگی در زمینه بدن و تغذیه، دورشدن از ارزش ­های مذهبی و سنتی راجع به بدن، غافل ماندن از ابعاد معنوی و باطنی و سرگرم شدن به جنبه­ های ظاهری و جسمی اشاره کرد.

در همین راستا، پژوهشگری از دانشگاه الزهرا به انجام مطالعه ای تحقیقاتی پرداخته که نشانه از آن، مطالعه ادراک زنان جوان از بدن خویش، آشنایی راهبردهای اتخاذشده به وسیله زنان در نتیجه نوع ادراکشان نسبت به بدن و بررسی پیامدهای تصور بدنی ادراک شده است به وسیله زنان ذکر شده است است.

در جامعه امروز ایران، مواردی متعدد از انجام جراحی‌های قشنگی بالأخص در بین زنان به چشم می‌خورد. ولی علت این‌همه نارضایتی از بدن خود چیست؟ محققی از کشورمان در مطا

در این پژوهش کیفی، روش گردآوری داده ­ها مشمول بر مصاحبه عمیق نیمه ساخت یافته با زنان جوانی از شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده که تجربه جراحی قشنگی داشته اند.

یافته ­های این پژوهش نشان می دهد که زنان واجد تجربه جراحی ­های زیبایی، تصور چندان مثبتی از بدن خویش نداشته اند. لذا این ارزیابی، گرایش آن ها جهت مدیریت بدن به شیوه دلخواهشان را باعث شده است است.

افسانه قاسمی، پژوهشگر پرسشها اجتماعی از دانشگاه الزهرا در این خصوص می گوید: «مقوله ­های استخراج شده است از ادراک زنان تحت بررسی، نسبت به بدنشان نشان داد، آن ها بدن خود را به عنوان سرمایه، نقاب، جایگاه هویت مستقل و جایگاه کسب لذت و آرامش درک می­ کنند. چنین زنانی تلاش می­ کنند با استفاده از شرکت دهی بدن خود به شیوه دلخواه، بسیاری از معایب خود را بپوشانند و هویتی را بازسازی کنند که ممکن است در عرصه و زمانی خاص از زندگی، زیر سؤال رفته باشد یا حتی هویت دلخواه خود را بسازند و خود را به شیوه دلخواه به دیگران معرفی کنند».

دلایل وفور جراحی‌های قشنگی در کشور عزیزمان ایران

این محقق می افزاید: «همچنین، بدن به عنوان جایگاه کسب لذت و آرامش، ازجمله ادراکاتی است که نظر منفی زنان نسبت به بدنشان را تعدیل می­ کند. چراکه اگر به بدن توجه شود، جهت ما لذت و آرامش به همراه می ­آورد».

در این تحقیق، بررسی عوامل مؤثر بر بدن زنان نشان داده که ادراکات زنان نسبت به بدن خود، از ارزش ­ها و هنجارهای جامعه تأثیر گرفته است.

در جامعه امروز ایران، مواردی متعدد از انجام جراحی‌های قشنگی بالأخص در بین زنان به چشم می‌خورد. ولی علت این‌همه نارضایتی از بدن خود چیست؟ محققی از کشورمان در مطا

قاسمی می گوید: «عواملی مانند غلبه هنجارهای مردانه در جامعه، جامعه ­پذیری جنسیتی و رسانه­ های جمعی، تأثیر جامعه بر ادراک زنان از بدنشان را نشان می­ دهند. حتی عامل خودکمتربینی که بر درک زنان از بدنشان تأثیر می­ گذارد در ابتدا عاملی فردی به نظر می­ رسد، ولی با واکاوی زیاد متوجه می­ شویم این نوع نگرش، ریشه در تجربه ­های زنان در طول زندگی دارد».

این محقق ادامه می دهد: «یکی از زیرمقوله ­های خودکمتربینی زنان، دریافت القاب تحقیرآمیز است که تأثیر واکنش‌ها اطرافیان در برهه ­ای از زندگی بر زنان را نشان می­ دهد. به علاوه، عوامل اجتماعی و فرهنگی نیز در نوع ادراک زنان از بدنشان تأثیر فراوانی دارد. بنابراین، سیاست­گذاران باید به این مسئله توجه داشته باشند و پایه های عوض کردن در گرایش زنان به تصور بدنی منفی، گرایش به جراحی زیبایی، استفاده از لوازم آرایشی و درنهایت صرف وقت و انرژی جهت ساختن بدن ایده آل خود را در روند عوض کردن جامعه قرار دهند. آموزش زنان، مردان و والدین، ازجمله این کارها جهت تغییرات اجتماعی و فرهنگی در جامعه است».

دلایل وفور جراحی‌های قشنگی در کشور عزیزمان ایران

گفتنی است یافته های این تحقیق ارزشمند، به صورت مقاله ای علمی پژوهشی در مجله «جامعه شناسی کاربردی» متعلق به دانشگاه اصفهان به چاپ رسیده است.

واژه های کلیدی: ایران | جراحی | زندگی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs